Wiadomości

Produkcja rosyjskiej ropy wyższa niż oczekiwano. Gdzie przekierowano eksport?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od czasu inwazji na Ukrainę produkcja rosyjskiej ropy pozostaje na znacznie wyższym poziomie niż oczekiwano – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Organizacja zwraca uwagę, że Rosja z powodzeniem przekierowała eksport ropy z Europy do krajów azjatyckich.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) poinformowała dziś, że w lipcu Rosja produkowała 9,8 mln baryłek ropy dziennie, co stanowi wzrost zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dane te są sygnałem, że produkcja rosyjskiej ropy utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo zachodnich sankcji nałożonych po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego br.

W marcu – jak przypomina Business Insider – MAE prognozowała, że produkcja rosyjskiej ropy może spaść od kwietnia nawet o 3 mln baryłek dziennie. Później organizacja zrewidowała te dane.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zwraca uwagę, że Rosja z powodzeniem przekierowała eksport ropy z Europy m.in. do krajów azjatyckich (udało się przekierować ok. dwóch trzecich dostaw ropy). – Rosyjski eksport ropy naftowej i produktów naftowych do Europy, USA, Japonii i Korei spadł od początku wojny o prawie 2,2 mbd (milionów baryłek na dobę – red.), przekierowanie przepływów do Indii, Chin, Turcji (…) złagodziło straty – podkreśla MAE, zwracając również uwagę na rosnący popyt wewnętrzny.

Business Insider przypomina, że Unia Europejska planuje do końca roku ograniczyć zakupy rosyjskiej ropy o 90 proc. Według MAE planowane embargo oznacza, że ponad 2 mbd rosyjskiej ropy będzie musiało znaleźć nowego nabywcę.

Choć produkcja rosyjskiej ropy wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, Międzynarodowa Agencja Energetyczna zwraca uwagę, że rosyjskie przychody z eksportu spadły – z 21 mld dolarów w czerwcu do 18 mld dolarów lipcu, co ma związek m.in. ze spadkiem cen ropy.

Źródło: Business Insider, wprost.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!