Gospodarka Polska Wiadomości

Prezydent złożył projekt ustawy dot. nałożenia na sprzedawców obowiązku akceptowania gotówki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczącej usług płatniczych. Jego celem jest nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Narodowy Bank Polski (NBP) podkreślił na swoim koncie na Twitterze, że prezydent skierował projekt do Sejmu na wniosek prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Z kolei Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, którego celem jest wprowadzenie dla klientów możliwości wyboru między płatnością gotówkową bądź bezgotówkową i jednocześnie nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych.

“Podstawowym celem projektowanej ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.

Propozycja zmiany ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych i dodania do niej art. 59ea ust. 1 eliminuje możliwość ograniczania oferty sprzedaży lub świadczenia usług do konsumentów, którzy dokonają zapłaty wyłącznie w formie bezgotówkowej.

W praktyce obrotu gospodarczego, każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana do ogółu będzie implikować możliwość dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej bądź gotówkowej znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski.

Oznacza to, że każdy konsument na terenie kraju będzie mógł bezwarunkowo dokonać zapłaty za towar bądź usługę w gotowce. A każdy sprzedawca będzie obowiązany do akceptacji takiej formy zapłaty.

Nakaz akceptacji gotówki nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku działalności prowadzonej w internecie, w miejscach bez obecności personelu a także w trakcie imprez masowych.

Jednocześnie projektowana regulacja zakłada brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.

W połowie kwietnia NBP poinformował, że zaproponował wprowadzenie w ramach nowelizacji ustawy o usługach płatniczych zapisu o prawnej ochronie konsumenta przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę gotówki

W komentarzu przesłanym money.pl NBP wyjaśnił wtedy, że dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet. Podkreślił, że chodzi też o wolność wyboru sposobu oszczędzania.

Jak oceniacie tą decyzję?

Źródło: money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!