Europa Wiadomości

Prezydent Zeman poparł pomysł zorganizowania referendum ws. wystąpienia Czech z Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Republiki Czeskiej Miloš Zeman opowiedział się za przeprowadzeniem w jego kraju referendum dotyczącym poparcia dla pomysłu opuszczenia Unii Europejskiej – pisze portal wprost.pl.

– To obywatele powinni zdecydować – powiedział Miloš Zeman zapytany o referendum podczas konferencji dotyczącej priorytetów czeskiej polityki. Pomysł przeprowadzenia referendum w czeskiej przestrzeni publicznej pojawił się za sprawą słów byłego prezydenta Vaclava Klausa, który mówił o potrzebie „Czexitu”, dodając, że „to jedyna dobra ścieżka dla kraju, odrzućmy ciągłe poniżenie”.

Vaclav Klaus, były prezydent Czech, w mocnych słowach ocenił obecną politykę migracyjną Brukseli i zapowiedział, że to już czas, „by przygotować wyjście kraju z Unii Europejskiej”.

– Opuszczenie Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta – powiedział Zeman, po czym dodał, że jest zwolennikiem bezpośredniej demokracji oraz rozpisania referendum.

Równocześnie przyznał, iż jest przeciwny opuszczaniu struktur europejskich, choć podchodzi sceptycznie do unijnego zarządzania, a także uważa, że najważniejsze osoby w UE nie są silnymi liderami. Miloš Zeman przekonywał, że głównym i najważniejszym obowiązkiem czeskiego państwa jest zapewnienie jego istnienia. Polityk pozwolił sobie również na zdecydowaną krytykę polityki migracyjnej Angeli Merkel. Stwierdził on, że zaproszenie syryjskich uchodźców była „tragicznym błędem”, który może pogrążyć w chaosie całą wspólnotę.

– Oni (unijni liderzy – red.) wciąż mówią o solidarności z kimś, ale na pewno nie z własnymi obywatelami – stwierdził.

Zeman poinformował ponadto, że jedyną możliwością na rozważenie złagodzenia czeskiego sprzeciwu wobec przyjmowania migrantów, byłaby zmiana podejścia Brukseli do problemu. Miałaby ona wydawać „rekomendacje”, a nie narzucanych przymusowych kwot migrantów do przyjęcia.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!