Wiadomości

Prezydent zawetował zmiany w ordynacji wyborczej do PE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Odmawiam podpisania zmian w ordynacji wyborczej i zwracam Sejmowi do ponownego rozpatrzenia – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. Nowelizacja Kodeksu wyborczego „w zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności” – podkreślił.

Decyzję ws. nowelizacji Kodeksu wyborczego prezydent ogłosił podczas czwartkowego oświadczenia. – Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów – powiedział Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta, zaproponowane przepisy m.in. „w absolutnie zbyt daleko idący sposób odbiegają” od zasady proporcjonalności w wyborach.

– W naszym prawie wyborczym, jak również w akcie dotyczącym wyboru członków Parlamentu Europejskiego przyjętym przez Radę, a więc w akcie prawa europejskiego, jest jasno określony punkt 5 procent jeżeli chodzi o dostępność do europarlamentu. Ugrupowanie musi osiągnąć w wyborach minimum 5-procentotwy wynik, aby mogło uzyskać mandat w wyborach do PE – powiedział prezydent.

Jak wskazał, zmiana zapisana w nowelizacji „powoduje, że efektywny próg wyborczy będzie co najmniej kilkunastoprocentowy”. – To by oznaczało, że w praktyce dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w PE mają tylko dwa ugrupowania – podkreślił prezydent.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!