Wiadomości

Prezydent USA Joe Biden w Kijowie. Padły ważne deklaracje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Kijowa przybył dziś z nieoczekiwaną wizytą prezydent USA Joe Biden – informują ukraińskie media.

Od dłuższego czasu wiadomo, że jutro prezydent USA ma przybyć do Warszawy. I oto gruchnęła wieść, że pojawił się on w Kijowie. Nim pojawiło się oficjalne potwierdzenie, do sieci trafiły zdjęcia i filmy, które świadczyły, iż prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście przybył do stolicy Ukrainy.

Biden w Kijowie, spotkawszy się z prezydentem Zełenskim, poinformował, że Ukraina otrzyma od USA pięćset milionów dolarów pomocy wojskowej. Dodatkowy pakiet pomocy wojskowej obejmie amunicję, systemy przeciwpancerne i radary dla obrony powietrznej. Stany Zjednoczone wprowadzą wprowadzą nowe sankcje wobec Rosji – zostaną one ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Zełenski powiedział, że on i Biden rozmawiali także o broni dalekiego zasięgu. „Wizyta Joe Bidena ma charakter strategiczny. Rozwiązuje się wiele spraw, a te, które są w toku, zostaną przyspieszone.
Naszym wspólnym celem jest zwycięstwo Ukrainy nad Rosją oraz triumf ukraińskich żołnierzy i zachodniej broni” – powiedział szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Ukraińskie kanały na Telegramie, m.in. Nowyny Donbasu, publikowały w poniedziałek nagrania ukazujące kolumnę pojazdów poruszających się przez opustoszałe, zamknięte dla ruchu centrum Kijowa. Według relacji świadków konwój miał być złożony z amerykańskich pojazdów.

Prezydenci USA i Ukrainy złożyli wieńce pod ścianą pamięci żołnierzy poległych w wojnie z Rosją. „Gdy zbliżamy się do rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz ukraińskiej demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej” – czytamy w oświadczeniu Bidena na Twitterze.

– Przed rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę, przypadającą 24 lutego, chcielibyśmy gościć w Kijowie jednego z naszych głównych zachodnich partnerów – powiedział w poniedziałek ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk, zapytany o możliwą wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie.

– Na razie utrzymajmy wszystko w tajemnicy i nie uprzedzajmy faktów. Mam nadzieję, że ta niespodzianka, którą szykujemy, okaże się udana. Jest dla nas ważne, by w przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji nie tylko usłyszeć i poczuć wsparcie wyrażone słowami oraz solidarność (ze strony zachodnich sojuszników), ale też (…) gościć naszych ważnych, głównych partnerów w Kijowie – oznajmił Melnyk, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!