Wiadomości

Prezydent podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie mam wątpliwości, że rosyjskie wpływy wymagają wyjaśnienia; zdecydowałem się na podpisanie ustawy o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, skieruję ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – ogłosił prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. – Specjalna komisja powinna powstać także na poziomie europejskim i w skali europejskiej rozpatrywać kwestię rosyjskich pieniędzy i wpływów – dodał.

Sejm w piątek ostatecznie przyjął ustawę autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości powołującą komisję, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-22. By ustawa weszła w życie, konieczny buł podpis prezydenta. Opozycja wywiera naciski, by Andrzej Duda nie podpisywał ustawy. Przedstawiciele PO, Lewicy i Polski 2050 grożą, nawet że taka decyzja zablokowałaby mu dalszą karierę w instytucjach międzynarodowych.

– Nie jest dla nikogo tajemnicą, nie tylko w Polsce, że władze rosyjskie od lat próbowały wpływać na politykę innych krajów, próbowały je uzależniać, po to, by dominować nad nimi. Znamy to doskonale także z naszej historii – rozpoczął wystąpienie prezydent Andrzej Duda.

Wskazał, że te kwestie dyskutowane są także w Europie i na świecie. – Mówi się o wpływach na kampanie wyborcze w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Niemczech – przypomniał. Zdaniem głowy państwa efektem rosyjskich działań jest także krwawa agresja na Ukrainę.

– Nie mam wątpliwości, że rosyjskie wpływy wymagają wyjaśnienia – podkreślił. Tłumaczył, że polskie doświadczenia z komisjami są dobre, a szczególnie w sprawach politycznych „najważniejsze jest to, by wyświetlono i pokazano pewne mechanizmy”.

– Opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe – dodał. Prezydent kieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował się podpisać ustawę o komisji do spraw rosyjskich wpływów w Polsce. Jednocześnie poinformował, że skieruje podpisaną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!