Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Prezydent Litwy stwierdził, że chciałby by Bank Pekao wszedł na litewski rynek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal krsy.pl prezydent Litwy Gitanas Nausėda chciałby, aby Bank Pekao wszedł na litewski rynek. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zaproponował to prezesowi banku Markowi Lusztynowi.

O propozycji Nausėdy powiedział w czwartek agencji BNS doradca prezydenta Litwy Simonas Krepsta. „Gdy konkurencja spada, marże idą w górę i to jest dobry czas na przyjście nowych graczy” – mówił prezydencki doradca dodając, że Polacy byli zainteresowani propozycją strony litewskiej. Według niego propozycja dotyczyła możliwości przybycia przedstawicieli Pekao na Litwę w celu oceny aktualnej sytuacji rynkowej.

Jak podaje BNS sektor bankowy na Litwie należy do najbardziej skoncentrowanych w UE. 80 proc. litewskiego rynku kontrolują trzy banki – Swedbank, SEB i Luminor.

Agencja BNS przypomniała, że PZU, które jest głównym akcjonariuszem Pekao, jest już właścicielem Lietuvos Draudimas – największego litewskiego towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz towarzystwa ubezpieczeń na życie PZU Lietuva Gyvybes Draudima.

Jak pisano na portalu kresy.pl Nausėda z wykształcenia jest ekonomistą, który do aktywnej polityki wszedł dopiero w 2018 roku. Swoje zawodowe życie wiązał wcześniej najpierw z pracą naukową, a potem także z praktyką w świecie bankowości. Po ukończeniu Wydziału Ekonomiki Przemysłowej na Uniwersytecie Wileńskim odbył praktykę w ramach finansowanego przez niemieckie państwo stypendium na Uniwersytecie w Mannheim. W 1993 roku udało mu się obronić pracę doktorską poświęconą „Polityce dochodowej w warunkach inflacji i stagflacji”, natomiast później pracował przede wszystkim w narodowym Banku Litwy, aby następnie przejść do sektora prywatnego w roli głównego analityka i ekonomisty.

Co o tym sądzicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!