Wiadomości

Prezydent Izraela oficjalnie przeprosił za masakrę ludności arabskiej w Kfar Kasim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Izraela oficjalnie przeprosił za dokonaną przed 65 laty przez izraelskie wojsko masakrę w arabskiej wiosce. Izaak Herzog jest drugim izraelskim prezydentem, który złożył takie przeprosiny, ale pierwszym, który pojechał na miejsce i zrobił to w czasie arabskich uroczystości.

Do masakry w wiosce Kfar Kasim doszło w trakcie kryzysu sueskiego w 1956 roku. Izrael zarządził wówczas nocną godzinę policyjną dla miast i wiosek położonych przy ówczesnej granicy izraelsko-palestyńskiej. Większość mieszkańców Kfar Kasim nie wiedziała jednak o takiej decyzji.

Po zmroku izraelska straż graniczna otworzyła ogień do obecnych na ulicach ludzi i zabiła 48 osób, w tym kobietę w ciąży. Właśnie dlatego Palestyńczycy podają, że zginęło wówczas 49 osób.

Prezydent Izaak Herzog pojechał na miejsce na rocznicowe uroczystości i w imieniu narodu izraelskiego przeprosił za masakrę. Mówił o tym zarówno po hebrajsku, jak i po arabsku. Jego poprzednik Reuven Rivlin również przeprosił, ale nie pojechał na doroczne uroczystości organizowane przez Palestyńczyków.

Do gestu izraelskiego prezydenta doszło tuż po tym, jak przez parlament przetoczyła się burza na temat ewentualnego uznania przez Izrael wydarzeń z 1956 roku za masakrę. Ostatecznie przygotowana przez arabskich deputowanych ustawa trafiła do kosza.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!