Wiadomości

Prezydent Ghani złożył rezygnację i wyjechał z Afganistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ustąpił już ze stanowiska, a w kraju tworzy się rząd tymczasowy kierowany przez talibów. Ulice Kabulu tymczasem już jawnie patroluje funkcjonujące dotąd w konspiracji oddziały Talibów.

Talibowie, o czym już pisaliśmy, kontrolują już wszystkie zakątki Afganistanu, paza stołecznym Kabulem. Oddziały Talibów zaczęły wkraczać do Kabulu z kilku kierunków. Później jednak otrzymały one rozkaz wstrzymania natarcia, by przejąć je bez walki. Talibowie poinformowali, że rozmowy na temat trwają.

Tymczasem ujawniły się funkcjonujące w Kabulu zakonspirowane komórki Talibów, organizując uzbrojone patrole. W sieci pojawił się film, na których widać, jak jeden z takich patroli schwytał grupę szabrowników, co dla tych ostatnich skończyło się publiczną chłostą.

Obecnie trwają rozmowy na temat powołania rządu tymczasowego, któremu przewodziliby Talibowie i w skład którego weszliby przedstawiciele różnych ugrupować, także tych, które dotąd wspierały prezydenta Aszrafa Ghani’ego, który – jak wynika z napływających informacji – już złożył rezygnację i wyjechał z kraju.

Talibowie odnieśli zwycięstwo. Teraz należy sobie zadać pytania, czy zadowolą się Afganistanem, czy zdecydują się pójść za ciosem…

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!