Świat Wiadomości

Prezydent Erdogan oskarża saudyjskich urzędników o zaplanowanie zabójstwa dziennikarza Chaszodżdżiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje radiozet.pl prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając we wtorek w parlamencie w Ankarze, oświadczył, że urzędnicy z Arabii Saudyjskiej zawczasu zaplanowali zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, który zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Szef państwa poinformował, że istnieją mocne dowody potwierdzające ten fakt oraz to, że saudyjski dziennikarz został zamordowany w brutalny sposób. Dodał, że saudyjskie władze muszą ujawnić, kto zlecił morderstwo dziennikarza, niezależnie od rangi winnego. Wcześniej podkreślił, że istnieją mocne dowody na to, że przestępstwo to było zaplanowane.

Erdogan poinformował również, że zabójcy krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza, którego zamordowano w saudyjskim konsulacie w Stambule, wykorzystali „sobowtóra”. Po zaginięciu Chaszodżdżiego Saudyjczycy przez dwa tygodnie utrzymywali, że wyszedł on z budynku konsulatu i dopiero potem zniknął.

Dodał także, iż osądzenie podejrzanych powinno się odbyć w Turcji i że 18 osób zostało w tej sprawie aresztowanych, ale niestety żadnych szczegółów nie podał.

Tajemnicze zaginięcie
Dżamal Chaszodżdżi był jednym najsłynniejszych saudyjskich dziennikarzy. Publikując na łamach m.in. „The Washington Post”, zawzięcie krytykował władze swojego kraju za łamanie praw człowieka, w szczególności wpływowego następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana.

Dziennikarz zaginął 2 października po tym, gdy wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule, aby załatwić formalności związane z planowanym ślubem ze swoją turecką narzeczoną. Tureckie media podejrzewają, że dziennikarz został zamordowany wewnątrz budynku, a następnie, aby zatrzeć ślady zbrodni, jego ciało zostało rozczłonkowane i wysłane pocztą dyplomatyczną, która zgodnie z prawem międzynarodowym podlega ochronie przed przeszukaniem.

W związku z tajemniczym zaginięciem Chaszodżdżiego coraz więcej państw wywiera presję na Arabię Saudyjską, by wyjaśniła sytuację. W sobotę prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że zostanie ona „surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że dziennikarz został zabity na zlecenie władz. W niedzielę do wszczęcia wiarygodnego śledztwa wezwały Wielka Brytania, Francja i Niemcy, co król Salman polecił prokuraturze dzień później.

Co o tym sądzicie?

Źródło: radiozet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!