Wiadomości

Prezydent Duda przedstawił propozycje zmian w sądownictwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Przygotowany przeze mnie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, jeśli ktoś czuje się nim skrzywdzony – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił na konferencji prasowej, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jego autorstwa zakłada utworzenie w instytucji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. – Taka izba zostanie stworzona w Sądzie Najwyższym – jeżeli ten projekt zostanie uchwalony przez Sejm – powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, izba będzie zajmowała się „skargami nadzwyczajnymi”.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że chce także, aby został wprowadzony do SN w sprawach dyscyplinarnych oraz w sprawach skarg nadzwyczajnych przy orzekaniu element społeczny, tzn. ławnicy. Jak zaznaczył prezydent chodzi o to, aby „przedstawiciele społeczeństwa byli obecni i widzieli, w jaki sposób załatwia się sprawy dyscyplinarne”. 

Prezydent Andrzej Duda poinformował również, że przygotował projekt zmiany w konstytucji. Chodzi o zapisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Umożliwiałyby one nominację członków KRS przez prezydenta w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. 
Prezydent zaprosił dzisiaj na 16.00 przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w tej sprawie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!