Wiadomości

Prezydent Duda podpisał projekt zmiany konstytucji dot. zakazu adopcji przez pary homoseksualne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek skieruje go do Sejmu.

– Cieszę się, że mogę zrealizować moją obietnicę, którą złożyłem w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju. Ogromnie cieszę się z tego, że realizuję nadal to, co założyłem na początku mojej prezydentury, co było moim celem, zanim zostałem prezydentem RP: wspierać polską rodzinę, chronić polskie dzieci, działać, tak aby społeczeństwo mogło się rozwijać — podkreślił prezydent Duda.

– To między innymi dlatego w naszym kraju, w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy ja jestem prezydentem, rządy sprawuje Zjednoczona Prawica, powstał program 500 plus, 300 plus, program dla seniorów – 13 emerytura i zapowiedziana już przez premiera 14 emerytura. To także darmowe leki 75 plus oraz dla kobiet w ciąży, dodatkowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. To cały szereg elementów, które wzmacniają polską rodzinę, które ułatwiają życie, które sprawiają, że ludzie mogą żyć w godniejszych warunkach, mieć mniej zmartwień – mówił Andrzej Duda.

– Ale w ostatnim czasie podpisałem 10 czerwca Kartę Rodziny, której ważne postanowienia wskazują na to, jaką politykę prowadziłem i jaką politykę zamierzam dalej prowadzić, aby moi rodacy, podejmując decyzję w wyborach, wiedzieli, czego się mogą spodziewać – powiedział prezydent.

– Dotrzymałem zobowiązania wyborczego, zrealizowałem to, co najważniejsze, o czym najczęściej mówili Polacy. To także wielkie społeczne oczekiwanie tego, że dobro dziecka będzie zabezpieczone, że dzieci będą bezpieczne, także od adopcji przez pary jednopłciowe, pary homoseksualne. Wielokrotnie polskie społeczeństwo było o to pytane. Odsetek osób przeciwnych takiej sytuacji był zawsze grubo ponad 70 proc. Stanowisko polskiego społeczeństwa jest jednoznaczne, natomiast sytuacja prawna nie była i do tej pory nie jest do końca pewna – wyjaśnił prezydent.

– Ten projekt zmiany konstytucji, który przed momentem podpisałem w formie pisma przewodniego do marszałek Sejmu – występuję z inicjatywą ustrojodawczą, to bardzo niewielka zmiana w polskiej konstytucji. Wprowadzenie tam fundamentalnych przepisów Kodeksu rodzinnego, dotyczącego przysposobienia, z dodatkową modyfikacją. Przede wszystkim, przysposobić można wyłącznie osoę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, a teraz ten zapis będzie miał range konstytucyjną. Po drugie, przysposobić może wyłącznie małżeństwo, które jest zdefiniowane w konstytucji jako związek kobiety i mężczyzny. Po trzecie, nie może przysposobić małoletniego osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci – zwracał uwagę Andrzej Duda.

– Co oznacza, że gdy mamy do czynienia ze związkiem faktycznym, a wiemy, że takie występują, bo takie jest życie, to wówczas sąd i inne organy będą miały obowiązek sprawdzenia, czy rzeczywiście ta osoba pozostaje we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci – dodał prezydent.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!