Wiadomości

Prezydent Duda odda cześć Polakom pomordowanym na Wołyniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Prezydent Andrzej Duda udaje się w niedzielę na Ukrainę, aby w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej oddać cześć pomordowanym rodakom – zapowiedział w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

– W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę Krwawej Niedzieli – w niedzielę 11 lipca 1943 r. miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA — wskazał w rozmowie z PAP Szczerski.

Jak dodał, prezydent Duda weźmie udział w mszy św., w intencji ofiar mordu, w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, która – jak mówił prezydencki minister – koncelebrowana będzie przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego.

– Prezydent RP przekaże także na ręce biskupa, pamiątkowy krzyż poświęcony pamięci pomordowanych Polaków — poinformował Szczerski.

– Prezydent RP odda również symboliczny hołd ofiarom ludobójstwa na terenach nieistniejących już dzisiaj polskich wsi na Wołyniu oraz złoży wieniec na cmentarzu – w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków — dodał.

Prezydencka Kancelaria informowała wcześniej, że prezydent Duda udaje się na Ukrainę na zaproszenie biskupa Skomarowskiego.

11 lipca 1943 r. miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości.

Czytaj też:

ARMIA KRAJOWA W OBRONIE POLSKIEJ LUDNOŚCI WOŁYNIA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!