Europa Wiadomości

Prezydent Bułgarii stwierdził, że Krym to rosyjskie terytorium

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Rumen Radew uważa Krym za rosyjskie terytorium i jest zdania, że sankcje UE nałożone na Rosję są nieskuteczne.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się na bułgarskojęzyczne wydanie Radia Swoboda, ubiegający się o reelekcję prezydent Bułgarii Rumen Radew powiedział, że uważa Krym za rosyjskie terytorium, a sankcje nałożone na Rosję za nieskuteczne. Słowa padły podczas debaty z jego rywalem do prezydenckiego fotela Anastasem Gerdżikowem.

Podczas debaty kandydatów poróżniła sprawa Krymu. Gerdżikow nazwał Krym terytorium ukraińskim i opowiedział się za utrzymywaniem sankcji wobec Rosji, dopóki sprawa Krymu i kwestia praw człowieka w Rosji nie zostaną rozwiązane.

Z kolei Radew powiedział, że sankcje wobec Rosji są nieskuteczne. „Niezwykle ważny jest pragmatyzm w polityce zagranicznej. Sankcje wobec Rosji wydają się nieskuteczne. Potrzebujemy pragmatycznej polityki wobec Moskwy. Wreszcie nie możemy zapominać, że Rosja pełni ważną rolę w walce z globalnym terroryzmem” – mówił prezydent Bułgarii.

Zapytany przez Gerdżikowa, czyj jest Krym, Radew odpowiedział: „Teraz jest rosyjski”.

Radew wskazał, że Rosja nie może być „modelem rozwoju” dla Bułgarii, ale nie może też być jej wrogiem i opowiedział się za poszukiwaniem dialogu z Moskwą.

Gerdżikow zauważył, że stosunki z Rosją powinny być pragmatyczne, ukierunkowane na wymianę inwestycji i wspólne inicjatywy gospodarcze.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Radew uzyskał 49,42% głosów, a Gerdżikow 22,83%. Druga tura wyborów odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Co wy na to?
Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!