Wiadomości

Prezydent Azerbejdżanu: “Korytarz Zangezur staje się teraz rzeczywistością”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev oświadczył, że rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę prace nad odbudową wyzwolonych w wyniku II wojny karabaskiej obszarów oraz rozwojem międzynarodowych połączeń transportowych: „Korytarz Zangezur staje się teraz rzeczywistością” – powiedział Əliyev.

Przemawiając na VI Szczycie Szefów Państw Krajów Kaspijskich, który odbył się w Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, Əliyev podkreślił, że Azerbejdżan przywiązuje dużą wagę do współpracy krajów nadbrzeżnych Morza Kaspijskiego.

Əliyev zauważył, że wraz z wejściem w życie podpisanego w Aktau w 2018 r. dokumentu o statusie prawnym Morza Kaspijskiego powstanie solidna podstawa prawna dla skuteczniejszych działań mających na celu kompleksową interakcję i współpracę między państwami nadbrzeżnymi.

Odnosząc się do znaczenia transportu na Morzu Kaspijskim, Əliyev powiedział: „Dzisiaj Azerbejdżan jest jednym z ważnych centrów transportowych i logistycznych Eurazji. Azerbejdżan odgrywa ważną rolę w rozwoju międzynarodowych korytarzy transportowych Wschód-Zachód i Północ-Południe. Pracuje na rzecz efektywnego wykorzystania transkaspijskiego międzynarodowego szlaku transportowego, który zapewni maksymalne wykorzystanie potencjału transportowego państw nadkaspijskich i stworzy warunki do realizacji nowych projektów rozwoju infrastruktury transportowej. powiedział.

Mówiąc o zwycięstwie Azerbejdżanu w II wojnie karabaskiej, Əliyev powiedział: „Azerbejdżan, Karabach i Wschodni Zangezur rozpoczęły na szeroką skalę prace nad odbudową i rozwojem międzynarodowych połączeń transportowych. Korytarz Zangezur staje się teraz rzeczywistością”. Nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób ma się to dokonać.

Przypomnijmy, że Zangezur to kraina należąca w większości do Armenii, leżąca między Górskim Karabachem i Nachiczewaniem. Ten ostatni, choć należy do Azerbejdżanu, nie graniczy z zasadniczym terytorium Azerbejdżanu, ale graniczy (wąskim przesmykiem) z Turcją,

Źródło:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!