Wiadomości

Prezydent: 81 lat temu wybuchła wojna przeciw Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

81 lat temu wybuchła wojna przeciw Polsce, zaatakowano żołnierzy na Westerplatte i barbarzyńsko zrzucono bomby na śpiący Wieluń – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicowych na gdańskim Westerplatte.

– 81 lat temu wybuchła II wojna światowa, 1 września 1939 roku, wybuchła przeciw Polsce. Na skutek ataku hitlerowskich Niemiec na nasz kraj. Wybuchła w kilku miejscach, ale dwa są szczególnie znamienne, gdzie nastąpiło to praktycznie w jednym czasie – mówił prezydent.

Wskazał na Westerplatte, gdzie zaatakowano polskich żołnierzy w składnicy tranzytowej oraz Wieluń, gdzie – jak mówił – „niemieccy lotnicy barbarzyńsko zrzucili bomby na śpiące miasto, mordując ludzi”. – Dziś, w tej chwili, oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli; oddajemy jednocześnie w obu tych miejscach – wskazał.

Prezydent podkreślił, że miał zaszczyt wręczyć bliskim bohaterów poległych na Westerplatte certyfikaty potwierdzające odnalezienie po ponad 80 latach szczątków ich najbliższych. Zaznaczył przy tym, że Polska jest ciągłością dzięki bohaterstwu żołnierzy, którzy na Westerplatte bronili ojczyzny.

– Bronili jej bohatersko przez siedem dni, broniąc się nieprzerwanie, walcząc pod nawałą nieprzyjacielskiego ognia – mówił prezydent. – To były wielkie chwile polskiego oręża. To były wydarzenia, które przeszły nie tylko do naszej historii, ale one z całą pewnością przeszły także do historii wojskowości – dodał.

– To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem, symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestroga przed tym, co oznacza imperializm, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły, albowiem pociągnęły za sobą tragedie narodów, pociągnęły za sobą miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani, pociągnęły za sobą holokaust i wszystko to, co najstraszniejsze stało się w okresie II wojny światowej – podkreślał.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że obchody rocznicowe na Westerplatte po wielu latach są organizowane przez władze państwowe, a głównym gospodarzem jest szef MON. Dziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów, w tym resortowi obrony, Muzeum II Wojny Światowej oraz żołnierzom i harcerzom.

Przed wystąpieniem prezydenta zapalono Znicz Pokoleń oraz odegrano Marsz Bohaterów Westerplatte, następnie prezydent Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Westerplatte; miejsce ich spoczynku zostało odkryte przez archeologów prowadzących prace na terenie składnicy. Odczytano też Apel Pamięci.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!