Wiadomości

Prezesi spółek zatrzymani przez CBA ws. wyłudzeń VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uszczuplenia w podatku VAT przekraczające 10 mln zł – to ,,efekt” działalności dwóch zatrzymanych przez CBA do sprawy prowadzonej wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Białymstoku.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach zatrzymali w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku dwie osoby z terenu województw śląskiego i małopolskiego. Zatrzymani pełnili funkcje prezesów zarządu w spółkach zaangażowanych w proceder wystawiania nierzetelnych faktur i wyłudzania podatku VAT.

Do wyłudzeń podatkowych dochodziło w 2018 roku. Ustalenia śledczych wskazują, że firmy zajmujące się obrotem artykułami metalowymi wystawiały faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Działalność podejrzanych doprowadziła do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia w podatku od towarów i usług na kwotę ponad 10 milionów złotych.

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT oraz udziału w oszustwie podatkowym. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki. Do tej pory w toku śledztwa zarzuty usłyszało 13 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!