Polska Wiadomości

Prezes Związku Ukraińców w Polsce zaatakował pomnik wołyński

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzeszowska „Gazeta Wyborcza” opublikowała wywiad z prezesem Związku Ukraińców w Polsce, Mirosławem Skórką. Zaatakował on polskich działaczy, którzy doprowadzili do powstania oraz  odsłonięcia we wsi Domostawa pomnika ofiar Rzezi Wołyńskiej. Padły ostre słowa.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce zaatakował pomnik wołyński. 14 lipca w miejscowości Domastawa na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego zostanie odsłonięty pomnik Rzezi Wołyńskiej. Jak można się było domyśleć, fakty historyczne i przypominanie o nich, nie jest na rękę przedstawicielom kijowskiego rezimu, który gloryfikację ideologii banderowskiej implementował do swojej oficjalnej doktryny.

Polska inicjatywa nie spodoba się także prezesowi Skórce, który w brutalnych słowach zaatakował Polaków. Jego zdaniem to czas by zajmować historią stosunków polsko-ukraińskich.

– O ile w Ukrainie to teraz nie ma czasu na spory o historie, bo są kwestie o wiele ważniejsze (…) to ten pomnik zostanie uznany tam, jako jeszcze jeden przykład polskiej głupoty – powiedział dla “Gazety Wyborczej”.

Pomnik autorstwa wybitnego, nieżyjącego już rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, znajduje przy drodze ekspresowej S 19 w Domostawie. Z cokołem liczy 20 metrów wysokości. Oficjalna nazwa tego miejsca brzmi: Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Monument przedstawia polskiego orła z wyciętym w piersi krzyżem, w którego pustej przestrzeni znajduje się ciało dziecka przebite ukraińskim tryzubem. W przyszłości w otoczeniu pomnika zostanie wzniesiona Ściana Pamięci z tabliczkami wszystkich miejscowości na Kresach, w których doszło do masowych zbrodni na Polakach.

Polecamy również: TYLKO U NAS: Żydówki twierdzą, że aborcja jest elementem ich religii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!