Polska Wiadomości

Prezes TVP Jacek Kurski domaga się przywrócenia krzyża w klipie reprezentującego Polskę na Eurowizji zespołu TULIA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski wezwał wytwórnię Universal będącą producentem klipu reprezentującego Polskę podczas konkursu Eurowizji 2019 do przywrócenia sceny z krzyżem. Anglojęzyczna wersja teledysku została jej pozbawiona ze względu na wymogi regulaminu – tłumaczy management zespołu Tulia.

W wywiadzie dla „wPolityce” prezes TVP oznajmił, że nikt z telewizji nie był pytany o możliwość usunięcia sceny z krzyżem, a na którą władze publicznej stacji nie wyrażają zgody. – Telewizja Polska zażądała wyjaśnień od wytwórni, która dokonała zmiany i przywrócenia pierwotnego kształtu teledysku piosenki reprezentującej Polskę w konkursie Eurowizji 2019 – dodał.

Na pytanie kto nakazał usunięcie krzyża z klipu, prezes TVP odpowiedział: „Universal to zrobił”. Gosc.pl zaznacza, że być może dotyczyć to będzie wersji używanej w samej telewizji. Na YouTube nadal umieszczona jest wersja bez krzyża.

Zespół Tulia wydał w tej sprawie oświadczenie na Facebooku: „Oświadczamy, iż montaż wykonywany był nie przez zespół osobiście, a usunięcie kilku scen z pierwotnej wersji videoklipu, w tym, m.in. sceny z krzyżem, wynikało z interpretacji zapisów dotyczących zgłaszanych piosenek do konkursu. Montaż służył dopasowaniu czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej. Podkreślamy z całą stanowczością, że nie był to w żadnym wypadku akt cenzury. Jednocześnie podkreślamy, iż członkinie zespołu jak i całe ich otoczenie zawsze z należytym szacunkiem podchodzą do symboli religijnych, obyczaju i kultury.”

Management zespołu swoją decyzję argumentuje dostosowaniem się do wymogów konkursowego regulaminu: „Regulamin Eurowizji zabrania promowania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych, a tym jest krzyż. Wszelkie zażalenia kierowałabym do organizatorów. Tulia oraz wydawca, wypełniają przepisy regulaminu, który trafia do nas od organizatorów”. A samo usunięcie sceny ich zdaniem „wyniknęło wyłącznie z interpretacji przepisów Konkursu Eurowizji”.

Zgadzacie się z prezesem TVP? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!