Wiadomości

Premierzy Polski i Czech spotkali się z Polakami z Zaolzia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kawiarnia Avion gościła dziś dwu premierów. Z przedstawicielami polskich organizacji działających w Republice Czeskiej spotkali się premier Beata Szydło i premier Bohuslav Sobotka.

 

Obaj premierzy przyjechali z Wisły, gdzie odbyła się pierwsza część rozmów. Na moście granicznym przez Olzę przywitał ich burmistrz Czeskiego Cieszyna Vít Slováček. Przed kawiarnią czekało na przyjazd premierów kilku mieszkańców Czeskiego Cieszyna. Delegacje rządowe przeszły do Avionu, gdzie czekali już na nich Polacy z Zaolzia. W relacji, którą zamieścił portal Głosu Ludu, gazety Polaków w Republice Czeskiej, możemy przeczytać:

 

Jak zauważył kilka minut później już w osnutej legendą i na tej podstawie odbudowanej kawiarni „Avion”, do spotkania premierów obydwu krajów doszło w miejscu iście symbolicznym, gdzie leżące w dwóch różnych krajach miasta dzieli licząca raptem kilka dziesiątek metrów graniczna rzeka Olza, a ich mieszkańcy w swoim codziennym życiu mają do siebie niezmiernie blisko, a sama kawiarnia została odbudowana ze środków przeznaczonych na czesko-polską współpracę.

 

Spotkanie premierów z polską mniejszością narodową w RC odbyło się z udziałem czołowych przedstawicieli polskich organizacji i instytucji działających na terenie RC, jak Kongres Polaków, Polski Związek-Kulturalno-Oświatowy, Macierz Szkolna, Teatr Cieszyński czy Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego.

 

Obaj premierzy zwrócili uwagę na bardzo dobre czesko-polskie stosunki. Sobotka przypomniał, że w Republice Czeskiej żyje ponad 40 tys. Polaków. Premier Szydło podziękowała za warunki, które Republika Czeska zapewnia Polakom, zwłaszcza w kwestii szkolnictwa.

 

Historię kawiarni Avion przybliżyła premierom Renata Putzlacher. Później z możliwości porozmawiania z szefami obu rządów skorzystali przedstawiciele poszczególnych organizacji i środowisk.

 

Wcześniej, obaj premierzy rozmawiali w Wiśle między innymi o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i na forum Unii Europejskiej. Sporo uwagi poświęcono też kwestiom współpracy gospodarczej…

 

– Cieszę się też, że polska premier potwierdziła to, że Polska będzie inwestować w infrastrukturę kolejową między Katowicami i Ostrawą, a także uzgodniliśmy, że w związku istniejącym już projektem Koźle – Ostrawa będziemy musieli więcej uwagi poświęcić polskim planom na uspławnienie rzeki Odry – stwierdził szef czeskiego rządu w rozmowie z Głosem Ludu..

 

/zwrot.cz, glosludu.cz/

 

premier-sobotka-kopacz-9

 

premier-sobotka-kopacz-8

 

premier-sobotka-kopacz-28

 

premier-sobotka-kopacz-22

 

premier-sobotka-kopacz-17

 

premier-sobotka-kopacz-16

 

 

premier-sobotka-kopacz-12

 

premier-sobotka-kopacz-24

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!