Wiadomości

Premier Włoch uważa, że „starzejąca się Europa potrzebuje migrantów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Starzejąca się Europa potrzebuje migrantów – powiedział w czwartek premier Włoch Paolo Gentiloni. W wystąpieniu w Rzymie mówił, że ludzi, którzy obawiają się migracji, nie można łudzić zapewnieniami, że uda się ją zatrzymać.

W czasie konferencji na temat współpracy międzynarodowej i rozwoju, zorganizowanej między innymi przez włoski MSZ, szef rządu oświadczył, że jego kraj jest „dumny z rezultatów” działań podjętych w związku z kryzysem migracyjnym.

– Uratowaliśmy honor Europy i pokazaliśmy drogę, jak przejść od fali migracyjnej kontrolowanej przez przestępców do bezpiecznego napływu — mówił premier.

– Nie powinniśmy obawiać się powiedzieć, że tego typu migracji, niezagrażającej życiu ludzkiemu, potrzebuje Europa, która się starzeje i której my chcemy bronić, zarówno z ekonomicznego, jak i kulturowego punktu widzenia podkreślił premier Włoch.

Przez „kryminalistów”, jak nazwał przemytników migrantów, co roku giną na morzu tysiące ludzi.

Odnosząc się do migrantów, włoski premier przyznał następnie, że „nie podoba mu się” sformułowanie: „Pomagajmy im u nich w domu”, czyli w ich krajach.

– Bardziej niż synonimem hojności jest to ukrywaniem postawy zamknięcia. Nie takie jest nastawienie wielkiego kraju, jakim są Włochy — stwierdził Gentiloni.

– Kiedy mówimy o napływie migrantów, musimy być świadomi tego, jak nadzwyczajnym wysiłkiem jest przekształcenie go w zjawisko bezpieczne, zorganizowane i legalne – dodał.

Jego zdaniem trzeba lat, „a może nawet dziesięcioleci”, by poprawić szanse życiowe mieszkańców Afryki.

Jako dobry przykład, jaki dają Włochy, premier wskazał korytarze humanitarne, którymi przybywają uchodźcy.

Nie można natomiast – dodał – „łudzić części opinii publicznej, która – co zrozumiałe – jest przestraszona, że jest jakaś metoda na to, by zakręcić kurek” i zatrzymać fale migracyjne. Należy wskazywać, że napływem tym można zarządzać – zaznaczył szef rządu.

W swym wystąpieniu Gentiloni oświadczył też, że „fundamentalnym składnikiem relacji międzynarodowych” jest współpraca, bardzo obecnie potrzebna.

– Nie chcemy, by nas okradziono w wyniku powrotu protekcjonizmu i zamykania granic — dodał.

Migracja, o której mówił premier, jest jednym z najgorętszych tematów kampanii przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, które odbędą się 4 marca. O polityce migracyjnej często mówi także lider Ligi Północnej Matteo Salvini, którego ugrupowanie wchodzi w skład centroprawicowej koalicji pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego. Prowadzi ona w sondażach.

Salvini, wskazywany jako kandydat na stanowisko szefa MSW w przypadku zwycięstwa centroprawicy w wyborach, oświadczył we wtorek, że we Włoszech jest pół miliona nielegalnych imigrantów, których należy „natychmiast odesłać”.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!