Europa Wiadomości

Premier Wielkiej Brytanii Teresa May chce przyśpieszenia Brexitu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Wielkiej Brytanii Teresa May ma możliwość wykorzystania art. 50 Traktatu Lizbońskiego i już w najbliższy wtorek może rozpocząć procedurę wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej.

Odkąd decyzją obywateli w referendum Wielka Brytania zdecydowała się na opuszczenie Unii Europejskiej rząd stara się jak najprędzej użyć artykułu 50. O czym on mówi?

art. 50. 1. Każde Państwo Członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii.

2. Państwo Członkowskie, które podjęło decyzję o wystąpieniu, notyfikuje swój zamiar Radzie Europejskiej.

3. Traktaty przestają mieć zastosowanie do tego Państwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji, o której mowa w ustępie 2 (…).

Zgodnie z informacjami jakie zostały przekazane przez premier Teresę May Izbie Lordów  będzie ona chciała rozpocząć proces Brexitu w najbliższych dniach. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel zasygnalizowała możliwość spotkania z krajami UE na początku kwietnia, jeżeli w procedura zostanie wdrożona w następnym tygodniu.

Premier Irlandii Enda Kenny dodał, że spotkanie na początku kwietnia byłoby możliwe, jeżeli premier Teresa May wykorzysta artykuł 50 do rozpoczęcia procedury Brexitu.

Gdyby premier Wielkiej Brytanii zdecydowała się na taki krok oznaczałoby to konieczność zaangażowania się w rozmowy pozostałych 27 państw.

Źródło: express.co.uk/wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!