Wiadomości

Premier Słowenii do Sorosa: Trzymaj się z dala od Europy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – przekonuje na łamach Project Syndicate George Soros. Dodaje, że choć obecnie UE nie może tego zrobić, to „wiele jej państw członkowskich może i powinno”.

Wyjaśnia także, dlaczego uważa, że UE jest podzielona. Według Sorosa chodzi o weto Polski i Węgier, a także postawę Austrii, Danii, Finlandii, Holandii i Szwecji, które są bardziej zainteresowane „oszczędzaniem pieniędzy niż wkładem w dobro wspólne”.

Soros przekonuje, że należy pomyśleć o emisji obligacji wieczystych, kupowanych przez podmioty, które będą istnieć w przyszłości. „Tak było w przypadku Wielkiej Brytanii w XVIII wieku i Stanów Zjednoczonych w XIX wieku” – czytamy.

Na propozycję George’a Sorosa zareagował premier Słowenii Janez Janša, który napisał, że doprowadziłaby ona do zniszczenia wspólnoty europejskiej. „Trzymaj się z dala od Europy, proszę” – napisał na Twitterze premier Słowenii.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!