Europa Polska Wiadomości

Premier Słowacji Eduard Heger przybył z wizytą do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl z wizytą do Polski przybył w czwartek premier Słowacji Eduard Heger. Przy okazji jego spotkania z Mateuszem Morawieckim znów wybrzmiała krytyka gazociągu Nord Stream 2.

Na konferencji po spotkaniu w Heregem polski premier powiedział – „Bardzo jednoznaczni byliśmy też w ocenie spraw międzynarodowych za naszą wschodnią granicą – tego, co się dzieje na Ukrainie, na Białorusi, polityka Rosji wobec tych krajów, a także wobec naszych krajów.” – zacytował portal wPolityce. Właśnie dlatego „kraje na wschodniej flance NATO – Słowacja i Polska – uspójniamy naszą politykę w zakresie bezpieczeństwa” – twierdził Morawiecki – „aby ta neoimperialne polityka, którą widzimy ze wschodu była powstrzymana”.

Polski premier po raz kolejny wspomniał o kwestii rozbudowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. „Wyraziłem mój niepokój i bardzo duże rozczarowanie związane ze zmianą polityki administracji amerykańskiej wobec Nord Stream II” – powiedział Morawiecki twierdząc, że wraz z szefem słowackiego rządu mają „praktycznie identyczne stanowiska” w tej kwestii. W trakcie spotkania szefowie rządów omówili perspektywę budowy połączenia systemów gazowych dwóch państw.

„Cieszy mnie, że możemy kontynuować nasze spotkania. Te spotkania były bardzo konstruktywne” — ocenił z kolei Heger. Premier Słowacji uznał, że udało się wzmocnić jej relacje z Polską – „Mamy już za sobą walkę z pandemią. To był czas bardzo trudny, który fizycznie nas rozdzielił, więc bardzo jest istotne, żebyśmy nadrobili wszystkie te zaległości i wzmocnili nasze wzajemne stosunki, które sądzę mają ogromy potencjał.”

Mówiąc o potencjale współpracy w dziedzinie turystyki Heger poinformował, że w zeszłym roku Słowację odwiedziło 100 tys. turystów z Polski – „To jest dziedzina, gdzie chcielibyśmy rozwijać naszą współpracę i stworzyć takie warunki, w których obywatele Polski i Słowacji będą mogli korzystać z pięknej przyrody naszych oby krajów”.

„Polsko-słowackie relacje na wielu polach są znakomite. Dzisiejsza wizyta premiera Eduarda Hegera jest tego potwierdzeniem” – podsumował już na Facebooku Morawiecki. Jak opisał polski premier – „Mamy wspólne cele i priorytety. Dzięki naszej dwustronnej współpracy oraz szerszej kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej Europa Środkowa stała się lokomotywą wzrostu gospodarczego regionu i Unii Europejskiej. Zaczynamy również pisać nowe rozdziały współpracy w wielu dziedzinach, które do tej pory mało nas łączyły – zwłaszcza infrastrukturalnych. Mówię o wspólnych projektach drogi Via Carpia i połączeń naszych systemów gazowych.”

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!