Wiadomości

Premier przedstawił harmonogram znoszenia obostrzeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowej na zewnątrz, ale i w obiektach zamkniętych i na basenach. Od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych. 8 maja działalność wznowią hotele. 15 maja wznowią działalność restauracje na zewnątrz – poinformował szef rządu.

– Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji odmrażania gospodarki. Dają one podstawy do ostrożnego optymizmu. Pamiętajmy jednak, że w szpitalach ciągle przebywa ok. 25 tys. osób – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Wszystko wskazuje na to, że trzecia fala COVID-19 przełamała się. Do odmrażania musimy podejść z pokorą. Uzależnimy ten proces od pewnych konkretnych kryteriów – dodał premier.

– To cały czas bardzo groźna choroba i wszystkie dane nieustannie analizujemy. Od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań. Ostatnie dni pokazały, że idziemy teraz w lepszym kierunku – zauważył.

– Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów. Wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować elastyczność reagowania w sytuacji zwiększenia liczby zakażeń – mówił premier.

– Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia. To nasza nadzieja na najbliższe miesiące, która musi wypełnić nasze działania w obszarze epidemii. Chcemy, żeby nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności – dodał.

– Udało nam się najlepiej w Europie ochronić miejsca pracy. Ta ochrona była bardzo kosztowna – przeznaczyliśmy na to ok. 200 mld zł. Chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny – zwrócił uwagę premier Morawiecki.

– Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowej na zewnątrz, ale i w obiektach zamkniętych i na basenach – poinformował szef rządu.

– Od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Od 4 maja do działalności powrócą też galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym. 8 maja działalność wznowią hotele – dodał premier.

– Od 15 maja wznowią działalność restauracje i kawiarnie w ogródkach na świeżym powietrzu – powiedział szef rządu.

– Od 15 maja dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym – poinformował Morawiecki.

– Od 15 maja można będzie organizować imprezy okolicznościowe – wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób – dodał.

– Od 29 maja będzie można świadczyć usługi gastronomiczne wewnątrz lokali przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego – mówił premier.

– Od 29 maja planujemy zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób oraz otwarcie siłowni i klubów fitness – dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!