Wiadomości

Premier Morawiecki: Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował o kolejnym, trzecim etapie łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Konferencja dotyczy między innymi gastronomii i salonów fryzjerskich.

– Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady, fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu. Wszystko w rygorze sanitarnym – mówił Morawiecki.

Tego dnia zostaną także częściowo otwarte lokale gastronomiczne i kawiarnie. Zostanie zwiększony limit pasażerów w środkach transportu publicznego.

Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach w miejscach kultu – jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Od tego dnia będa możliwe konsultacje dla maturzystów i przygotowujących się do egzaminów w 8 klasie szkoły podstawowej.

– Gospodarka musi funkcjonować, ale w maksymalnym reżimie sanitarnym – tłumaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– W zeszłą dobę wykonaliśmy 20 tys. testów. Jest trudna sytuacja na Śląsku, stąd szybka akcja badania górników z pięciu kopalń, teraz badamy ich rodziny – dodał Szumowski.

– Bez wysiłku uczniów i rodziców kształcenie nie przyniosłoby efektów, ale nie wszystko da się przekazać zdalnie. Dlatego stopniowo umożliwimy przejście do zajęć praktycznych i odbycie zajęć w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa krócej. Od 18 maja umożliwimy odbywanie zajęć wychowawczych i specjalistycznych dla dzieci wymagających szczególnej opieki – powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski.

Od 25 maja w szkołach podstawowych uczniowie klas ósmych dostaną możliwość odbycia systematycznych konsultacji z nauczycielami. Maturzyści również. Tę szansę od 1 czerwca będą mieli wszyscy uczniowie. Wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty i maturalnego są w przygotowaniu, będą podane do wiadomości publicznej za kilka dni.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!