Wiadomości

Premier Morawiecki: Każde poważne państwo musi dbać o swoją reputację

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Każde poważne państwo musi dbać o swoją historię, dbać o swoją reputację i o prawdę historyczną; polska historia, która powinna być królową pamięci świata, stała się w ostatnich 25 latach wygodnym chłopcem do bicia – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podczas konferencji Polityki Insight „Ryzyka i Trendy” w Warszawie odniósł się w sobotę do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN. Wskazał, że pojawiła się taka narracja, że powinniśmy bronić, naszej racji stanu i albo nie wdrażać rozwiązań dot. zakazywania mówienia o „polskich obozach zagłady” lub właśnie wdrożyć te rozwiązania.

– Zdecydowanie stoję na takim stanowisku, że każde poważne państwo musi dbać o swoją historię, dbać o swoją reputację dzisiejszą i o prawdę historyczną – powiedział premier.

– Ona później, ta prawda, oznacza też większą siłę w działaniach realnych, czyli ona również oznacza większą „soft Power”, a w ślad za tym również większą po prostu siłę na arenie międzynarodowej – powiedział premier.

Jak mówił, Polska, polska historia, która „powinna być przynajmniej taką królową pamięci świata, stała się w ostatnich 25 latach takim chłopcem do bicia wygodnym”.

– I jestem absolutnie tego zdania, że w sposób klarowny, jeżeli coś trzeba objaśnić dodatkowo, to powinniśmy naszym partnerom, przyjaciołom objaśnić, ale musimy dbać o to, żeby ta trudna bardzo prawda historyczna, jak powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec, odpowiedzialność za nią, za to, co się zdarzyło, była we właściwy sposób przypisana – powiedział Morawiecki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!