Świat Wiadomości

Premier Kanady Justin Trudeau apeluje do katolików by ci naciskali na Kościół

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do katolików kraju, aby domagali się od Kościoła reakcji na znalezienie zwłok dzieci ludności tubylczej w byłych szkołach z internatami. „Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę”, oświadczył szef rządu na konferencji prasowej.

Trudeau powiedział, że prosił papieża Franciszka, aby Kościół zobowiązał się do wypłaty odszkodowań. Uważa też, że powinny zostać opublikowane dokumenty internatów, w których dzieci ludności tubylczej były przez całe lata poddawane przymusowej asymilacji. Swoim żądaniem przeprosin od Kościoła, Trudeau zareagował na odkrycie w ostatnich tygodniach zapomnianych, anonimowych grobów na terenach byłych szkół z internatem. Wbrew opinii liberalnych mediów, nie były to wcale „masowe groby”. Potomkowie rdzennych mieszkańców odkryli do tej pory ponad 1000 ciał dzieci.

Ustalenia te wywołały liczne akty przemocy w całym kraju. W kraju zdewastowano już kilkadziesiąt kościołów katolickich. W samej prowincji Alberta zaatakowano 11 budynków sakralnych jednej nocy. Część kościołów, jak np. parafia św. Jana Chrzciciela w Morinville czy indiańska parafia w Chopaka doszczętnie spłonęła. W przestrzeni publicznej coraz większą popularnością cieszy się aktywność influencerów pochodzenia indiańskiego, wzywających do radykalnego rozprawienia się z Kościołem.

Szacuje się, że między latami 30. XIX wieku a 1998 rokiem w kanadyjskich internatach wychowawczych zostało umieszczonych, często przymusowo, około 150 tys. dzieci tubylczych. Około 60 proc. takich szkół (ang. boarding schools) było nadzorowane przez Kościół katolicki, a ok. 40 proc. przez różne denominacje protestanckie. Pomysł przymusowej edukacji metysów, innuitów i plemion indiańskich został opracowany przez rząd Kanady, a placówki utrzymywane były z pieniędzy federalnych.

Pod koniec lat 70. XIX w., w większości krajów anglosaskich prowadzono oświeceniowy program budowy „nowego obywatela”. Podobna sytuacja miała również miejsce w odniesieniu do Aborygenów w Australii. Ostatnio Konferencja Biskupów Kanady poinformowała, że grupa przedstawicieli rdzennej ludności z Kanady spotka się w dniach 17-20 grudnia z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

Co wy na to?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!