Wiadomości

Premier Etiopii zapowiedział „ostateczną” ofensywę w Tigray

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Abiy Ahmed Ali, ubiegłoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, nadal odrzuca międzynarodowe apele o deeskalację trwającego od dwóch tygodni konfliktu.

Przywódca Etiopii ostrzegł, że wkrótce rozpocznie się „ostateczna i kluczowa” operacja wojskowa przeciwko władcom zbuntowanego północnego regionu Tigray.

Premier Abiy Ahmed Ali powiedział we wtorek, że upłynął trzydniowy termin do poddania się, co utorowało drogę do ostatecznego ataku na Mekelle, stolicę regionu.

Ostrzeżenie premiera nadeszło po tym, jak siły rządu federalnego przeprowadziły „precyzyjnie prowadzone chirurgiczne operacje lotnicze” poza Mekelle, a siły naziemne posunęły się naprzód – poinformowała rządowa grupa operacyjna ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Front Wyzwolenia Ludu Tigray (TPLF), który rządzi regionem, powiedział, że w atakach zabici zostali cywile, czemu zaprzecza strona rządowa.

Tigray TV pokazał coś, co wyglądało na zbombardowaną dzielnicę mieszkalną z uszkodzonymi dachami i lejami po bombach w ziemi w Mekelle.

„Słyszałem kilka eksplozji. Bum, bum, bum, kiedy wszedłem do domu” – zacytowano jednego z mieszkańców, który następnie dodał: „Kiedy wyszedłem później, zobaczyłem całe to zniszczenie”.

Przy braku komunikacji i zablokowaniu mediów niemożliwe jest zweryfikowanie twierdzeń którejkolwiek strony.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!