Wiadomości

Premier Czech: Szczyt V4 w Izraelu nie odbędzie się

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – zapowiedział premier Czech Andrej Babisz. Zamiast tego odbędą się dwustronne spotkania.

Jak dodał premier Czech odwołanie szczytu zostało spowodowane wycofaniem się Polski. Czeska agencja CTK przytaczając słowa szefa tamtejszego rządu napisała, że istnieje prawdopodobieństwo, iż szczyt odbędzie się w drugiej połowie roku, kiedy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej obejmą Czechy.

W dwustronnych spotkaniach w Izraelu wezmą udział słowacki premier Peter Pellegrini oraz szef rządu Węgier Viktor Orban, którzy przybyli już do Izraela.

Z informacji PAP wynika, że z inicjatywy premiera Morawieckiego pozostali szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej (poza Polską w skład V4 wchodzą: Czechy, Słowacja i Węgry), w geście solidarności z Polską, odwołali szczyt w Jerozolimie. Politycy V4 będą w poniedziałek w Izraelu, ale odbędą się tylko rozmowy bilateralne z przedstawicielami tamtejszego rządu.

Polska odwołała obecność swojego przedstawiciela na szczycie V4, po tym jak pełniący obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Kac powiedział że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

– Podjąłem decyzje o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane, a więc również nie pojedzie tam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz – oznajmił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że „sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej”.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!