Wiadomości

Premier Czech jedzie do Polski. Chodzi o budowę gazociągu Stork II

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czeski portal informacyjny Seznam Zprávy przekazał, że premier Czech Petr Fiala spotka się z polskimi władzami w Warszawie. Cel jest związany z zatrzymaniem przez Gazprom dostaw gazu dla Polski. Politycy mają dyskutować o budowie gazociągu Stork II – informuje portal tysol.pl.

“Premier Czech w piątek przyjeżdża do Warszawy. Chce negocjować z Polską budowę gazociągu Stork II, który miałby dostarczać Czechom skroplony gaz znad Bałtyku” – pisze politolog Cezary Paprzycki na Twitterze.

Gospodarka Czech jest uzależniona od rosyjskiego gazu. Budowa gazociągu miałaby uniezależnić Republikę Czeską od dostaw surowca z Rosji. Gazociąg Stork II łączyłby Polskę i Czechy. Portal Seznam Zpravy donosi, że ministerstwo przemysłu Czech już podjęło negocjacje z Komisją Europejską celem reaktywacji projektu. “Federacja Rosyjska zaostrza sytuację i łamie obowiązujące traktaty. To kolejny dowód na to, że musimy stopniowo pozbywać się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych” – pisze premier Czech na Twitterze.

Z kolei szef resortu przemysłu Czech Jozef Sikela stwierdził, że Rosja wykorzystuje surowce, zwłaszcza gaz jako bron w polityce. Jego zdaniem zależność niektórych państw od rosyjskiego gazu utrudnia im pomoc Ukrainie z racji obaw przed rosyjskimi naciskami. Poinformował też, że Czechy posiadają około 900 milionów metrów sześciennych surowca w rezerwie, co w zależności od pogody, oznacza zapasy wystarczające na około miesiąc.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!