Europa Polska Wiadomości

Premier Branderburgii wysłał pismo do polskiego rządu w sprawie przekraczania granicy polsko-niemieckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl premier Brandenburgii Dietmar Woidke wysłał do polskiego rządu pismo w sprawie ułatwienia mieszkańcom pogranicza polsko-niemieckiego przekraczania granicy w czasie pandemii Covid-19.

Moim zdaniem, osoby dojeżdżające do pracy powinny mieć możliwość dotarcia do swojego miejsca zatrudnienia po drugiej stronie granicy – napisał Woidke w liście do Bartosza Grodeckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pismo zostało wysłane w czwartek 23 kwietnia – o czym poinformowała w sobotę lokalna gazeta z Franfurtu nad Odrą “Maerkische Oderzeitung”.

Pismo Woidke jest związane z decyzją polskich władz z 27 marca, na podstawie której każdy obywatel Polski, powracający do kraju z zagranicy, musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. Przepis wprowadzono, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Strona niemiecka rozumie kontrole graniczne, które wprowadziła Polska, ale musimy również pamiętać, że granica przecina wspólny region gospodarczy – napisał Woidke do Grodeckiego.

Według wyliczeń niemieckiej Izby Przemysłowo-handlowej ok. 25 tys. osób stale przekracza granicę polsko-niemiecką w związku z pracą na terenie Brandenburgii lub w Berlinie.

Woidke zwrócił się też do swojego polskiego odpowiednika, aby razem “ściśle koordynować sprawy dotyczące regionu przygranicznego”.

W piątek, 24 kwietnia, na kilkunastu polsko-niemieckich przejściach granicznych po obu stronach granicy odbyły się protesty lokalnych społeczności, których celem było zwrócenie uwagi polskiego rządu na negatywny wpływ obowiązku poddania się kwarantannie na osoby, które z powodów zawodowych lub rodzinnych codziennie przekraczają granicę.

W sobotę odbył się protest pracowników transgranicznych na polsko-czeskiej granicy w Kudowie-Słone na Dolnym Śląsku. Przez dwie godziny około 50 osób spacerowało przez przejście dla pieszych domagając się zniesienia obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że można spodziewać się kolejnego przedłużania obostrzeń związanych z przekraczaniem granic. Obecnie granice zamknięte są do 3 maja, z możliwością przedłużenia.

Opracowanie Magdalena Partyła

Jaka odpowiedź byłaby w tym wypadku odpowiednia?

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!