Wiadomości

Premier apeluje do Senatu: Nie utrudniajcie przeprowadzenia wyborów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest jednym z podstawowych wymogów konstytucyjnych – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do Senatu, by jak najszybciej zajął się ustawą ws. wyborów korespondencyjnych. – Apeluję do Senatu, żeby nie zwlekać, nie prowadzić działań, które mogą utrudnić przeprowadzenie wyborów 10 maja – mówił. Dodał też, że możliwe są dwa inne terminy wyborów.

Sejm 6 kwietnia uchwalił ustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Senat ma się nią zająć na posiedzeniu 5 i 6 maja.

Trzy połączone komisje senackie – ustawodawcza, praw człowieka praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej – zajmowały się we wtorek tą ustawą. Komisje nie zajęły stanowiska, zrobią to dopiero na następnym posiedzeniu, 4 maja, gdy otrzymają m.in. projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Na konferencji prasowej dotyczącej luzowania obostrzeń rządowych w związku z epidemią koronawirusa premier został zapytany o działania Senatu wobec tej ustawy. Jak mówił szef rządu, „przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest jednym z podstawowych wymogów konstytucyjnych. Zobowiązuje nas do tego konstytucja, to jeden z najważniejszych aktów demokratycznego państwa – zaznaczył.

Dodał, że to właśnie dlatego „zaproponowaliśmy najbezpieczniejszą formę przeprowadzenia wybojów – w formie korespondencyjnej”.

– Apeluję do Senatu, żeby nie zwlekać, nie prowadzić działań, które mogą utrudnić przeprowadzenie wyborów 10 maja. Zdaniem konstytucjonalistów możliwe są wybory kolejnych terminach – 17 lub 23 maja – mówił dodając, że te decyzje zostaną podjęte „w odpowiednim czasie”.

– Jestem przekonany, że wybory w trybie korespondencyjnym są najbezpieczniejsze. W niektórych krajach, w których liczba zakażonych jest o wiele wyższa, odbywają się wybory metodą tradycyjną, Dobra organizacja wyborów jest również m.in. zależna od Senatu, od szybkich decyzji. One niepotrzebnie są przeciągane w czasie. Apeluję do Senatu, by te decyzje był podejmowane jak najszybciej – wskazał.

Morawiecki wyraził nadzieję, że po wyborach „sytuacja polityczna będzie mogła wrócić do bardziej spokojnych kolei i będziemy zajmować się wyłącznie poprawą stanu gospodarczego w kontekście walki z koronawirusem”.

– Bardzo proszę senatorów o jak najpilniejsze zajęcie się ustawą. Ale dzisiaj widać, że tam dochodzi do niepotrzebnej zwłoki – wskazał.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!