Felietony

Prehistoryczni ludzie zawitali na wyspy greckieco co najmniej 200 tys. lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Neandertalczycy i prehistoryczni ludzie przemieszczali się po Morzu Śródziemnym dziesiątki latwcześniej niż dotychczas sądzono. Ich ślady odkryto na wyspie Naksos – informuje czasopismo „Science Advances”.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu, pracujący pod kierunkiem badaczy z McMaster University w Kanadzie, znaleźli dowody na to, że wyspę Naksos na Morzu Śródziemnym zamieszkiwali neandertalczycy co najmniej 200 tys. lat temu, tj. dziesiątki tysięcy lat wcześniej, niż dotąd sądzono.

Nowe dowody prowokują naukowców do ponownego zastanowienia się nad możliwymi trasami, którymi podążali nasi przodkowie, gdy migrowali z Afryki do Europy.

„Do niedawna ten obszar świata uważany był za zupełnie nieistotny w badaniach nad wczesnymi ludźmi” – zaznacza Tristan Carter z McMaster University.

Co prawda w Grecji kontynentalnej natrafiono na ślady łowców z czasów paleolitu, sprzed 1 mln lat, jednak powszechnie uważano, że wyspy zostały zasiedlone dużo później, nawet 9 tys. lat temu. W archeologii przyjęło się, że dopiero Homo sapiens byli na tyle zręczni, iż potrafili skonstruować łodzie zdatne do tak dalekich podróży.

Zgodnie z tą interpretacją Morze Egejskie, oddzielające Anatolię (dzis. Turcję) od Grecji kontynentalnej, było nieprzekraczalną barierą dla neandertalczyków i wcześniejszych homininów. Mieli więc oni przemieszczać się do Europy wyłącznie przez południowe Bałkany.

Badania ostatnich lat dowodzą jednak, że mogło być inaczej. Przede wszystkim poziom Morza Egejskiego mógł być wówczas na tyle niski, że możliwe było poruszanie się suchą stopą po wielu obszarach dzisiaj zalanych wodą. Możliwe, że w taki sposób neandertalczycy dotarli do kamieniołomów na wyspie Naksos. Ponadto nie jest wykluczone, że neandertalczycy potrafili zbudować proste łodzie, którymi pokonywali krótsze odległości.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!