Wiadomości

Prawie co drugi Francuz nie czuje się bezpiecznie w transporcie publicznym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według badania CSA dla CNEWS, odsetek użytkowników, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo, jest nieco wyższy w Île-de-France niż gdzie indziej.

Według sondażu CSA dla CNEWS, opublikowanego 13 stycznia, prawie jeden na dwóch Francuzów odczuwa niepewność wsiadając do pociągu lub metra. Zatłoczone pociągi, codzienne opóźnienia, korytarze bez nadzoru, powszechne ataki werbalne i fizyczne… Użytkownicy są wyczerpani. O ile w skali kraju 46% obywateli nie czuje się bezpiecznie w transporcie, o tyle w Paryżu odsetek ten wzrasta do 50%, przy czym w ostatnich latach jakość usług wciąż tam spada.

Jednak według badania CSA najbardziej wrażliwe na takie sytuacje są kobiety: 49% z nich nie czuje się bezpiecznie w porównaniu do 42% mężczyzn. Jeszcze gorzej radzą sobie młodzi ludzie, 54% stresuje się na myśl o przejechaniu metrem, RER lub TER.

Już w 2018 roku, według National Observatory of Delinquency and Criminal Responses, 45% użytkowników komunikacji miejskiej nie czuło się bezpiecznie. Kobiety były już najbardziej dotknięte – 51% z nich dotyczyło w porównaniu z zaledwie 38% mężczyzn.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!