Wiadomości

Prawdziwy skarb! Na Lubelszczyźnie znaleziono dzbanek, a w nim tysiąc starych monet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

26 lutego tego roku do WUOZ w Lublinie Delegatura Biała Podlaska, wpłynęło zawiadomienie od Pana Michała Łotysa, o przypadkowym natrafieniu na skarb monet w m. Zaniówka, podczas poszukiwań współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego, z pomocą wykrywacza metali.

Przeprowadzone 27 lutego, oględziny zgłoszonych i zabezpieczonych przez znalazcę przedmiotów jak i miejsca ich znalezienia, wstępnie wykazały, iż jest to skarb monet, na który składa się depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku, w ilości szacunkowej około 1000 sztuk, umieszczonych w dzbanku ceramicznym (tzw. siwak) ze śladami uszkodzeń mechanicznych.

Całość posiada masę około 3kg. Monety o różnym stopniu zachowania, oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk w skutek procesów utleniania) – 62 sztuki. Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny, zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka.

Oględziny miejsca znalezienia wykazały iż depozyt został umieszczony intencjonalnie w warstwie podglebia (wyraźnie zarysowany ślad na profilu wykonanego wkopu na miejscu odkrycia), na polu ornym przy obrzeżach terenu zabudowy gospodarczej (w tym historycznej) miejscowości Zaniówka. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!