Wiadomości

Prawdopodobnie odnaleziono szczątki kpt. Zdzisława Brońskiego – „Uskoka”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fragment żuchwy z uzębieniem, kawałek kości, łuski i strzępy umundurowania odnalazł zespół z Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka – pisze „Gazeta Polska Codziennie”. Jak dodaje dziennik, prawdopodobnie są to szczątki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”.

Gazeta informuje, że prace archeologiczne były prowadzone w miejscowości Nowogród, w miejscu kryjówki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, legendarnego żołnierza podziemia antykomunistycznego.

– Wierzymy, że szczątki, które odnaleźliśmy, należą do tego wielkiego bohatera – mówi gazecie prof. Szwagrzyk.

Jak przypomina dziennik, „kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok” jest zaliczany do najodważniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia”.

„Dowodzone przez niego oddziały przeprowadziły w latach 1944-49 wiele głośnych akcji przeciwko siłom reżimowym, plasując się bez wątpienia na czele najgroźniejszych przeciwników komunistycznej władzy na całej wschodniej flance kraju” – zaznacza „GPC”.

Gazeta przypomina, że „Uskok, wraz z podległymi mu partyzantami, nigdy nie skorzystał z amnestii z 1947 r., mimo że był do tego wielokrotnie namawiany”.

Jak dodaje „DGP”, „Uskok” „nie chcąc się oddać w ręce reżimowej władzy odbezpieczył granat i wysadził się”.

„Komuniści przewieźli jego szczątki do Lublina, gdzie zostały okazane rodzinie. Jednak tego, co się z nimi stało później i gdzie zostały pochowane, do dzisiaj nie wiadomo” – pisze gazeta.

– W poniedziałek rozpoczęliśmy prace w miejscowości Nowogród na Lubelszczyźnie, w miejscu, w którym kiedyś stała stodoła. Pod nią odkryliśmy pomieszczenie o wymiarach ok. 2,5 m na 2 m i ok. 1,5 m wysokości(…) – mówi gazecie wiceprezes IPN.

– Znaleźliśmy w ziemi kawałek żuchwy z kilkoma zębami, mały fragment kości, a także łuski od amunicji oraz element „koalicyjki”, czyli paska noszonego na skos w poprzek piersi – dodaje.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!