Świat Wiadomości

Pracownicy administracji Donalda Trumpa otrzymali zakaz korzystania z produktów firmy Huawei oraz ZTE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zakazującą używania przez administrację rządową oraz jej kontrahentów z produktów i technologii firm Huawei oraz ZTE. Rozwiązania chińskich producentów nie mogą być stosowane przez amerykańskie instytucje w obszarach infrastruktury o krytycznym znaczeniu. Huawei w swoim oświadczeniu określił nowy przepis jako niekonstytucyjny i niosący poważne konsekwencje także dla firm pochodzących z USA.

W USA wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa korzystania z produktów i technologii dostarczanych przez Huawei oraz ZTE istnieją od kilku lat. W 2012 r. niekorzystny dla obu firm raport przedstawił Kongres USA, zaś w lutym br. 6 amerykańskich agencji wywiadowczych oficjalnie przestrzegło obywateli przed używaniem smartfonów Huawei i ZTE z powodu potencjalnych zagrożeń ich inwigilacji przez chińskie władze.

Teraz, jak donoszą zachodnie serwisy technologiczne, m.in. The Verge prezydent Donald Trump zatwierdził przepisy, zgodnie z którymi amerykańskie instytucje rządowe nie będą mogły wykorzystywać w swoich systemach sprzętu oraz rozwiązań technologicznych opracowanych i oferowanych przez Huawei oraz ZTE. Restrykcje dotyczą także wszystkich firm zewnętrznych współpracujących z administracją USA.

Zatwierdzone przez Trumpa przepisy są częścią większego zbioru aktów prawnych zwanych wspólnie ustawą o obronie narodowej (Defense Authorization Act), które obecnie są w fazie przygotowań. Zakaz dotyczący obu chińskich producentów ma wejść w życie w ciągu najbliższych dwóch lat, tak aby wszystkie instytucje których on dotyczy mogły usunąć ze swoich systemów rozwiązania dostarczone przez Huawei i ZTE.

Restrykcje wprowadzone przez Biały Dom nie dotyczą jedynie tych elementów infrastruktury, które nie mają znaczenia krytycznego i nie są związane z gromadzeniem oraz przesyłaniem danych – w tych obszarach produkty Huawei i ZTE mogą być nadal stosowane.

W komunikacie przekazanym po zatwierdzeniu przez prezydenta USA zakazu Huawei nazywa nową regulację „nieistotnym szczegółem” w ustawie o bezpieczeństwie narodowym. Zdaniem Chińczyków przepis jest „nieefektywny, niekonstytucyjny i błędny”, a za jego wprowadzenie w dłuższej perspektywie zapłacą amerykańscy podatnicy oraz rodzime firmy, które będą musiały ponieść koszty związane ze zmianą dostawców sprzętu i technologii.

Jak skomentujecie decyzję amerykańskiego prezydenta? Czekamy na wsze komentaarze.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!