Wiadomości

Pozostałości rzymskiego fortu odkryto na terenie dworca autobusowego w Exeter

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pozostałości wojskowego obozu z okresu rzymskiego odkryli archeolodzy na terenie dworca autobusowego w mieście Exeter. O odkryciu poinformowała Rada Miasta Exeter na stronie internetowej.

Odkrycia dokonali naukowcy z firmy Cotswold Archaeology w stolicy hrabstwa Devon podczas badania terenu dworca autobusowego w Exeter w związku z jego planowaną przebudową.

Archeolodzy odsłonili fragmenty umocnień rzymskiego fortu oraz liczne artefakty, w tym rzymskie monety, lokalne naczynia ceramiczne należące do legionistów, a także wyroby z tzw. ceramiki samijskiej (łac. terra sigillata) sprowadzone w okresie I-II wiek z Galii.

Jak poinformował Andrew Pye, archeolog pracujący dla Rady Miasta, ważnego i nieoczekiwanego odkrycia dokonano w tej części miasta, która po II wojnie światowej była bardzo mocno przebudowywana i zagospodarowana.

W okolice dzisiejszego Exeter wojska rzymskie dotarły w 49 roku, 6 lat po rozpoczęciu podboju Brytanii. Rzymianie wkrótce zbudowali tu ufortyfikowaną osadę o nazwie Isca Domnoniorum, która stała się najdalej na zachód wysuniętym rzymskim miastem w Anglii.

Do czasów współczesnych w Exeter przetrwała duża część murów miasta z czasów rzymskich, a latach 70. XX wieku odkryto ruiny fortecy, wzniesionej przez Rzymian w ok. 55 roku, oraz znajdującej się w jej obrębie łaźni.

Zdaniem Dereka Evansa z Cotswold Archaeology odkrycie w Exeter kolejnego rzymskiego wojskowego obozowiska z wczesnego okresu istnienia Isca Domnoniorum może świadczyć o kluczowej roli, jaką dla Rzymian miasto pełniło w pierwszych dziesięcioleciach rzymskiej okupacji Brytanii.

Stary dworzec autobusowy w Exeter zbudowano na początku lat 60. XX wieku i niestety większość starożytnych pozostałości została wówczas zniszczona, gdyż nie istniały jeszcze wtedy wymagania dla inwestorów w zakresie ochrony i dokumentacji zabytków.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!