Wiadomości

Pozostałości miasta sprzed 5000 lat odkryto w Izraelu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy odkryli w północnej części Izraela pozostałości kananejskiego miasta sprzed 5000 lat – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News za AFP.

Odkrycia ruin miasta z epoki brązu dokonali naukowcy z Urzędu Starożytności Izraela (IAA) na stanowisku En Esur, położonym koło miejscowości Harish w dystrykcie Hajfy.

Jak poinformował Ischak Paz, archeolog z IAA, na stanowisku znajdują się pozostałości rozległej zabudowy miasta z pierwszego etapu procesu urbanizacji krainy historycznej Kanaan w epoce brązu, a także ruiny mniejszej i starszej osady z pradawną świątynią z epoki miedzi, pochodzące sprzed ok. 7000 lat.

Odkryte miasto sprzed 5000 lat posiadało zaplanowany system ulic, wyodrębnione dzielnice mieszkalne oraz przestrzenie użyteczności publicznej i cmentarz.

Domy i budowle w mieście, zamieszkanym przez ok. 6000 ludzi, wzniesiono z kamieni łączonych zaprawą, a zewnętrzne mury obronne miasta miały 2 metry wysokości.

Według archeologa Itai’a Elada stanowisko En Esur jest największym i najważniejszym stanowiskiem z epoki brązu, odkrytym w tej części kraju.

Do wydobytych na stanowisku przedmiotów należą fragmenty naczyń ceramicznych, narzędzia z krzemienia oraz wazy z kamienia i bazaltu, a niektóre z odkrytych artefaktów pochodzą z Egiptu, o czym świadczą odciśnięte na ściankach naczyń pieczęcie.

Wśród pozostałości pradawnego miejsca rytualnych obrzędów w obrębie miasta archeolodzy odkryli też ceramiczne figurki z ludzkimi i zwierzęcymi twarzami, a także spalone zwierzęce kości.

Prace wykopaliskowe na stanowisku rozpoczęto kilka lat temu w związku z planowaną budową drogi, ale po odkryciu pierwszych starożytnych ruin w En Esur zmieniono plan budowy w taki sposób, by zachować stanowisko archeologiczne w całości.

Nauka w Polsce – PAP
Photo by: JINIPIX / jewishnews.timesofisrael.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!