Felietony

Późne kolacje szkodzą kobiecemu sercu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kobiety, które mają tendencję do wieczornego objadania się, są bardziej narażone na choroby serca – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Swoje wnioski zaprezentują podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w dniach 16-18 listopada br. w Filadelfii.

W testach wzięło udział 112 kobiet, których średnia wieku wynosiła 33 lata. W momencie rozpoczęcia analizy i po upływie roku uczestniczki przeszły badania pod kątem czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a także przez dwa tygodnie (na początku i pod koniec badań) zapisywały w dzienniku swój jadłospis wraz z godzinami posiłków.

Większość kobiet spożywała posiłki po godzinie 18:00, jednak u pań, które wieczorem spożywały dużą liczbę kalorii, zaobserwowano więcej czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) czy wysoki poziom glukozy we krwi.

Badacze ustalili, że pogorszenie powyższych parametrów wzrastało wraz z każdym 1 proc. kalorii spożywanych po godzinie 18:00.

“Zmiana godziny ostatniego posiłku jest łatwym do wprowadzenia zachowaniem, które przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca” – komentuje dr Nour Makarem, autorka analizy.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!