Wiadomości

Pożar zabytkowej katedry w Nantes traktowany jest przez władze jako przestępstwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Zlokalizowano trzy źródła ognia – powiedział dziennikarzom prokurator Pierre Sennes. Ogień, który wybuchł w sobotę rano w gotyckiej świątyni, „został ograniczony” – poinformowała ok. godz. 10 rano straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji. Według strażaków doszło jednak do całkowitego zniszczenia organów.

– Organy wydają się być całkowicie zniszczone. Platforma, na której się znajdują, jest bardzo niestabilna i grozi zawaleniem – powiedział dziennikarzom dyrektor departamentalnej straży pożarnej, generał Laurent Ferlay. Jak dodał, „nie ma scenariusza paryskiego Notre Dame”, ponieważ dach nie został naruszony.

Na miejscu jest obecnych około stu strażaków – podaje agencja AFP.

Urzędnik ratusza, na którego powołuje się agencja Associated Press, powiedział anonimowo, że przyczyna pożaru jest niejasna. Jednak z powodu rozpoznania kilku źródeł ognia, władze traktują sobotni incydent jako przestępstwo, o czym poinformował dziennikarzy prokurator Pierre Sennes.

AP podaje też, że w wyniku pożaru zostały zniszczone witraże, a czarny dym unosił się spomiędzy dwóch wież budowli, gdy strażacy walczyli z ogniem. Mieszkańcy i turyści patrzyli z przerażeniem na płonący zabytek. Służby ratunkowe otoczyły budynek katedry w historycznym centrum miasta nad Loarą. Lokalna straż pożarna ostrzegła ludzi, aby omijali ten teren, gdy trwa akcja gaśnicza – informuje AP.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!