Wiadomości

Powraca sprawa ustawy 447, głos zabrał ambasador Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Musi zostać wypracowane jakieś rozwiązanie dotyczące tych majątków – twierdzi Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

Podczas rozmowy ambasador został zapytany o tzw. ustawę 447. Polityk podkreślił, że nie dotyczy ona jedynie Polski, tylko wszystkich krajów, które podpisały deklarację terezińską w 2009 roku.

– Musi zostać wypracowane jakieś rozwiązanie dotyczące tych majątków. Ja nie mówię jakie. Myślę, że dodajemy do tego więcej polityki, niż to jest konieczne. To zaczęła być sprawa polityczna, a zupełnie niepotrzebnie – mówi Alexander Ben Zvi.

Ambasador zaznaczył, że w całej Europie już wypracowano jakieś rozwiązania dot. tego tematu. Jego zdaniem trzeba „na spokojnie” przy pomocy ekspertów przedyskutować te kwestie, aby ustalić „co jest możliwe, a co nie”.

Dziennikarz zwrócił mu jednak uwagę, że w 1960 roku też podpisano dokument, na mocy którego Polska z USA rozliczyły się w tej sprawie. Jednak zdaniem Zviego “z punktu widzenia moralnego” muszą się odbyć rozmowy specjalistów w tej kwestii.

– To trzeba załatwić na poziomie technicznym, a nie politycznym. Bo kiedy ta sprawa staje się czysto polityczna, to zaczynają się nieporozumienia, np. między Polską i USA – ocenił polityk.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!