Wiadomości

Poważne zarzuty wobec szefowej Komisji Europejskiej. Do sądu trafiła skarga na Ursulę von der Leyen

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sądowej skardze von der Leyen została oskarżona o “działanie bez żadnego mandatu”

Do sądu w Belgii trafiła skarga na Ursulę von der Leyen. Zarzuca się w niej m.in. “uzurpację funkcji i tytułu”, “nielegalne czerpanie korzyści i korupcję” oraz “niszczenie dokumentów publicznych”.

Oskarżenia dotyczą negocjacji ws. szczepionek przeciwko COVID-19 z firmą Pfizer. Portal leveif.be podaje, że szefowa KE miała prowadzić negocjacje z prezesem Pfizera za pomocą SMS-ów. Po osiągnięciu porozumienie skasowała wiadomości. W sądowej skardze von der Leyen została oskarżona o “działanie bez żadnego mandatu” w imieniu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Oskarżający – Frédéric Baldan podaje, że było to działanie na szkodę finansów publicznych Belgii i innych państw. Podkreśla on, że szczególnie szokujący był trzeci z podpisanych kontraktów. Jeśli wszedłby w życie, miałby wartość 35 mld euro i byłby największym wśród dotychczas podpisanych. – Wszystkie państwa członkowskie, w tym Belgia, mają zatem nadwyżki.

Belgijskie nadwyżki są dwojakiego rodzaju: pozostałe zapasy i dawki przekazane krajom rozwijającym się. Na dzień 9 grudnia 2022 r. zapasy dawek szczepionki covid-19 dostępne w królestwie wynosiły 13,5 mln dawek (z czego 9,2 mln zakupiono od firmy Pfizer), zgodnie z danymi opublikowanymi przez Instytut Zdrowia Publicznego Sciensano – zaznacza autor oskarżenia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!