Wiadomości

Postępowanie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Jest komunikat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kiedy polexit?

Komisja Europejska poinformowała, że rozpoczęła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa w związku z ustawą dot. badania rosyjskich wpływów. Dziś do polskich władz zostało wysłane “wezwanie do usunięcia uchybienia”. Polska ma teraz 21 dni na odpowiedź.

Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia przez Polskę zobowiązaniom państwa członkowskiego. Do polskich władz zostało wysłane “wezwanie do usunięcia uchybienia”. Decyzja – jak zauważa KE – jest następstwem szczegółowej oceny ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022, obowiązującej od 31 maja 2023 roku.

Komisja twierdzi, że polska ustawa łamie zasady demokracji, zasady legalności i niedziałania sankcji wstecz oraz ogólne zasady pewności prawa. Komisja stwierdziła, że nowa ustawa zawiera bardzo szeroką i nieokreśloną definicję “rosyjskich wpływów” i “działalności”. Komisja ds. badania wpływów rosyjskich może – zdaniem Brukseli – nałożyć na funkcjonariusza publicznego sankcje polegające na zakazie pełnienia funkcji na okres do 10 lat.

“Ma to charakter zbliżony do środków przewidzianych w Kodeksie karnym. Sankcje te mają zastosowanie również do zachowań, które w chwili ich popełnienia były zgodne z prawem. Tym samym prawo narusza zasady legalności i niedziałania prawa wstecz” – czytamy w komunikacie.

KE argumentuje ponadto, że decyzje komisji ds. badania wpływów rosyjskich podlegają kontroli wyłącznie sądów administracyjnych, które ograniczają się do wymogu poszanowania prawa i nie mogą kontrolować prawidłowości dokonanej przez polską komisję oceny faktów i wyważenia dowodów.

Wreszcie, jeśli chodzi o przetwarzanie danych osobowych, nowe prawo nie przewiduje odpowiedniej podstawy prawnej przetwarzania ani niezbędnych zabezpieczeń danych wrażliwych. Jest to niezgodne z unijnymi przepisami o ochronie danych osobowych RODO.

Komisja uważa, ze nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny, a działania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, np. śledztwa i przesłuchania publiczne, stwarzają ryzyko poważnego uszczerbku na reputacji kandydatów w wyborach.

Katarzyna Szymańska-Borginon zauważa, że polskie władze otrzymały zaledwie 21 dni na odpowiedź, przy czym zwykle są to dwa miesiące.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!