Wiadomości

Posłanka PO „przez pomyłkę” poparła zaostrzenie kar dla pedofilów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To pomyłka – odpowiada Danuta Pietraszewska pytana o motywy poparcia rządowego projektu nowelizacji kodeksu karnego. Jest jedną z dwóch posłanek 145-osobowego klubu PO, które wzięły udział w głosowaniu i głosowały „za”. Nie głosował także cały klub Nowoczesnej.

– Głosowałam przez pomyłkę. Złożyłam już oświadczenie w tej sprawie do Marszałka Sejmu – wyjaśniła krótko posłanka Pietraszewska, pytana przez portal tvp.info o powód poparcia nowelizacji kodeksu karnego.

Z drugą posłanką PO-KO, która zagłosowała tak jak Danuta Pietraszewska, Bożenną Bukiewicz, nie udało się nam skontaktować.

Uchwalony przez Sejm rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada zniesienie możliwości zawieszenia wykonania kary za czyny pedofilskie, podnosi górną granicę zagrożenia karą do 30 lat a także wiek, w którym dziecko może skutecznie wyrazić zgodę na seks, do 16 lat.

W głosowaniu nad projektem wzięło udział tylko 269 spośród 460 posłów. Wśród głosujących aż 263 osoby poparły projekt, przeciw było trzyosobowe koło partii Teraz! Ryszarda Petru, wstrzymało się dwóch posłów PSL i jeden niezrzeszony.

Nie głosował m. in. cały klub Nowoczesnej, prawie cały klub PO-KO – z wyjątkiem dwóch wspomnianych posłanek i prawie połowa (11 z 26 posłów) klubu Kukiz’15 (ale 15 głosujących poparło projekt).

W przypadku klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego a także kół Konfederacji oraz Wolnych i Solidarnych nieobecne były pojedyncze osoby; wszystkie obecne poparły zaostrzenie kar dla pedofilów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!