Europa Wiadomości

Portugalia likwiduje katolicki symbol na herbie państwowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Portugalii likwiduje pięć niebieskich tarcz, znajdujących się w herbie państwowym, uznawanych za symbol ran Chrystusa. Ma to służyć „większej inkluzywności” oraz podkreślać świecki charakter państwa.

Portugalia likwiduje katolicki symbol na herbie państwowym. Sprawa dotyczy tzw. uproszczonej flagi Republiki Portugalskiej, używanej przez tamtejszy rząd m.in. na oficjalnych dokumentach. Gabinet António Costy z Partii Socjalistycznej zastąpił znajdujący się w zielono-czerwonej banderze narodowej herb żółtym kółkiem. Socjalistyczny rząd oświadczył w komunikacie, że zmiana ma służyć „większej inkluzywności” oraz podkreślać świecki charakter państwa.

Lider chadecko-ludowej partii CDS-PP Nuno Melo, krytykując zastąpienie flagi państwowej „abstrakcyjną grafiką”, zarzucił rządowi Costy szarganie symboli państwowych i pamięci narodu portugalskiego.

Projekt nowej flagi, używanej przez rząd Portugalii, kosztował 74 tys. euro. Flaga pozbawiona jest m.in. pięciu tarcz symbolizujących rany Chrystusa. Nie ma też sfery armilarnej, odnoszącej się do odkryć geograficznych portugalskich żeglarzy, a także siedmiu zamków – symbolu zdobycia przez Portugalczyków podczas XIII-wiecznych walk z Maurami siedmiu fortec w regionie Algarve.

Blisko miesiąc temu, 7 listopada, premier Costa podał się do dymisji po tym jak ujawniono, że prokuratura generalna objęła go śledztwem w związku z aferą korupcyjną dotyczącą osób z najwyższego kierownictwa Partii Socjalistycznej i premiera.

Objęty dochodzeniem został też m.in. minister infrastruktury João Galamba oraz Vítor Escária, dotychczasowy szef gabinetu premiera. W biurze Escárii policja znalazła ponad 75 tys. euro w gotówce. Z dochodzenia wynika, że sprawa ma związek z nieprawidłowościami przy inwestycjach w wydobycie litu oraz produkcji tzw. zielonego wodoru. Rząd Costy będzie sprawował swoje funkcje do czasu wybrania nowego gabinetu. Wybory zaplanowano na marzec 2024 roku.

NASZ KOMENTARZ: Lewicowy rząd Portugalii upada, ale chociaż na sam koniec musi uderzyć w katolików, pokazując swoją prawdziwą twarz.

Polecamy również: Ukraińcy wraz z rządem warszawskim próbują oszukać opinię publiczną ws. strajku przewoźników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!