Wiadomości

Ponad 7 tys. chętnych do służby w WOT zgłosiło się podczas kwalifikacji wojskowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad siedem tysięcy wniosków do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej złożyły osoby, które stawiły się na tegoroczną kwalifikację wojskową – poinformował PAP ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. Najwięcej chętnych było na Kujawach i Pomorzu, Podkarpaciu oraz południowym Mazowszu.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. W tym roku przy Powiatowych Komisjach Lekarskich pojawili się rekruterzy z Brygad Obrony Terytorialnej, którzy organizowali mobilne punkty rekrutacyjne. Można było uzyskać u nich informacje na temat specyfiki służby w WOT, zasad naboru, poznać wyposażenie tej formacji, a także porozmawiać z żołnierzami.

„Pomysł na rekrutację podczas kwalifikacji okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Do zespołów rekruterów z WOT na terenie dwunastu województw zgłosiło się ponad siedem tysięcy kandydatów, którzy złożyli wnioski o powołanie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej” – powiedział PAP ppłk Marek Pietrzak.

Z danych, jakie przedstawił wynika, że najwięcej osób, które stanęły do kwalifikacji wojskowych i wypełniły wniosek o powołanie do WOT było w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 1200, na Podkarpaciu osoby objęte kwalifikacją złożyły ponad 1000 wniosków, a 850 wniosków o służbę w WOT wpłynęło z południowego Mazowsza.

Rzecznik WOT przypomniał, że od początku budowy nowej formacji wnioski o służbę w WOT złożyło już ponad 37 tys. osób.

„Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze Obrony Terytorialnej mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia” – podkreślił.

Kolejne kwalifikacje wojskowe odbędą się na początku 2020 r. Cały czas można jednak składać wnioski o służbę w WOT odwiedzając osobiście Wojskowe Komendy Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP, przypomina ppłk Marek Pietrzak.

Obecnie w szeregach WOT służy już 19,6 tys. żołnierzy, w tym ponad 16,5 tys. żołnierzy OT oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 r. w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 r. formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!