Wiadomości

Ponad 200 osób w Wielkiej Brytanii zmarło wkrótce po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według rządowego raportu 244 osoby, w tym 8 nienarodzonych dzieci, zmarły po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

Brytyjski rząd utrzymuje, że szczepionki nie miały wpływu na zgon osób wyszególnionych w raporcie. Dokument zawiera wszystkie przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym także te, które kończyły się śmiercią pacjenta, w okresie od początku grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021. W Wielkiej Brytanii obecnie używa się dwóch szczepionek: Pfizer / BioNTech i Oxford University / AstraZeneca. Obie zostały zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA).

Jak stwierdzono w raporcie “MHRA otrzymał 143 raporty z Wielkiej Brytanii dotyczące działań niepożądanych szczepionki Pfizer / BioNTech, w wyniku których pacjent zmarł wkrótce po szczepieniu oraz 90 zgłoszeń dotyczących szczepionki Oxford University / AstraZeneca i 3, w których marka szczepionki nie została określona. Większość tych zgłoszeń dotyczyła osób starszych lub osób z chorobami przewlekłymi. Przegląd indywidualnych zgłoszeń nie sugeruje, aby szczepionka odegrała rolę w doprowadzeniu do zgonu pacjentów”.

W dokumencie znalazły się również informacje o 8 zgłoszonych poronieniach. Do 5 z nich doszło po zastosowaniu szczepionki Pfizer, a do 3 – po wstrzyknięciu szczepionki AstraZeneca.

MHRA stworzyło program monitorowania bezpieczeństwa szczepionek, w którym zbiera wszystkie informacje o niepożądanych skutkach ubocznych preparatów. W odniesieniu do szczepionki Pfizer zgłoszono 20 319 przypadków niepokojących objawów podania szczepionki, w tym łącznie 59 614 podejrzewanych działań niepożądanych. W związku ze szczepionką AstraZeneca, która została wprowadzona dopiero 4 stycznia 2021 r., zgłoszono 11 748 przypadków. W 72 sprawach nie podano, która szczepionka została użyta.

W raporcie stwierdzono, że niepożądane skutki przyjęcia szczepionki występowały 3-4 razy na 1000 podanych dawek. W większości przypadków nie stwierdzono skutków ubocznych podania szczepionki.

“W przypadku obu szczepionek przytłaczająca większość zgłoszeń dotyczy reakcji w miejscu wstrzyknięcia (na przykład ból ramienia) i uogólnionych objawów, takich jak objawy grypopodobne, ból głowy, dreszcze, zmęczenie, nudności (mdłości), gorączka, zawroty głowy, osłabienie, bóle mięśni i przyspieszone bicie serca. Na ogół zdarzają się one wkrótce po szczepieniu i nie są związane z poważniejszą lub trwalszą chorobą” – napisano.

Pojawiają się jednak zgłoszenia, które sugerują, że przyjęcie szczepionki może prowadzić do poważniejszych zaburzeń. Jako przykład podano przypadki Objawu Bella, które zostało zgłoszone 99 razy w przypadku szczepionki Pfizer i 15 razy w przypadku szczepionki Oxford.

Władze brytyjskie stwierdzają, że pomimo wystąpienia takich skutków przyjęcia szczepionki, nie można mówić o schemacie bądź wzorze występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, które mogłyby sugerować odpowiedzialność szczepionek za wystąpienie tych objawów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!