Wiadomości

„Pomocna dłoń” za milionowe łapówki – siedem osób zatrzymanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowe śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBA. Siedem osób zatrzymanych. W tle między innymi milionowe łapówki oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach publicznych.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzi wspólnie z Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej śledztwo w sprawie działalności w 2020 r. zorganizowanej grupy przestępczej. Jak ustalono w toku śledztwa grupa powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych, w tym w organach ścigania i w spółkach Skarbu Państwa oraz podejmowała się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice.

W związku z tym śledztwem funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego siedem osób, w tym trzech przedsiębiorców.

Czterem zatrzymanym ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw płatnej protekcji oraz przyjęcia korzyści majątkowych o wartości co najmniej 1 mln 300 tys. zł. i obietnic wręczenia korzyści majątkowych w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych.

Zatrzymanym przedsiębiorcom prokurator przedstawił zarzuty wręczenia korzyści majątkowych w zamian za podjęcie się bezprawnego załatwienie spraw.

Agenci CBA przeszukali także miejsca zamieszkania podejrzanych, członków ich rodzin oraz siedziby firm. Zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych, które zostaną teraz przeanalizowane.

Wobec sześciu zatrzymanych osób, na wniosek prokuratury, sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące. Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Planowane są kolejne czynności.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!